Nová vlna EET podrobně. Koho se od jara 2020 týká?

03.12.2019

3. a 4. vlna EET odstartuje 1. května 2020. Novela zákona kromě přesného termínu přináší i další novinku - režim takzvaného "off-line EET". Přečtěte si, kdo musí od jara začít evidovat, které platby do elektronické evidence nespadají a jak konkrétně při zavádění EET postupovat.

Získat kontrolu nad přijímanými tržbami a zabránit krácení daní - to je cíl, s jakým se ministerstvo financí pustilo do projektu EET. První vlna odstartovala v prosinci 2016 a zapojili se do ní restauratéři a hoteliéři, od jara 2017 evidují obchodníci. Teď přichází na řadu podnikatelé ze 3. a 4. vlny, kam patří:

  • svobodná povolání,
  • řemeslníci,
  • výrobci,
  • podnikatelé z oblasti zemědělství, lesnictví, průmyslu či stavebnictví,
  • finančníci a pojišťováci,
  • podnikatelé z oblasti vzdělávání, sociální péče či kultury,
  • prodejci jídla s sebou
  • a další.

Podrobnější přehled naleznete například v této EET poradně, kde také najdete návod na vyhledávání v databázi RES, kde si ověříte pomocí IČ, do které fáze spadáte. 

Off-line neboli papírová EET

Nejmenší podnikatelé budou nově moci zvolit off-line EET, se kterou přišla novela zákona. Na finančním úřadu si vyzvednete bloček papírových účtenek, které budete předávat zákazníkům a jednou za čas pošlete souhrn o svých tržbách na finanční úřad.

Jak se na EET připravit?

Doporučuji si vybrat některé z řešení od společnosti Solitea - iDoklad, případně ve spojení s Profi Účtenkou.

Uživatelé iDokladu mají funkci Elektronická evidence tržeb ve své aplikaci automaticky.

Ideální řešení do terénu je pro uživatele iDokladu aplikace Profi Účtenka. Svůj iDoklad propojíte s Profi Účtenkou nainstalovanou v mobilu, tabletu nebo třeba na dotykové pokladně ProfiPAD Plus a evidujete v ní tržby. Stačí, když budete mít Oblíbený nebo Prémiový tarif iDokladu. 

Použití Profi Účtenky, oceníme při případné spolupráci. Z Profi Účtenky totiž odešlete data do iDokladu a z něj do Money, ve kterém zpracovávám klientům účetnictví. Nebo stačí vytisknout přímo z Profi Účtenky například denní či měsíční uzávěrku, kterou mně můžete odeslat třeba e-mailem.


Nevíte si rady? Pomohu vám 

Zdroj: Money Blog