Pokud nabízíte pronájem přes AirBnB, jste pro finančák běžnými podnikateli

18.10.2017

Ten, kdo poskytuje ubytování na internetu přes platformy jako AirBnB, nabízí podle správce daně svým klientům klasické ubytovací služby. Nejde tedy o pouhý pronájem. Máte tedy stejné daňové povinnosti jako ostatní podnikatelé, sdělila finanční správa. Zároveň ale můžete uplatnit vyšší výdajové paušály a na daních z příjmů ušetřit.

Daň z příjmu musíte do státní kasy odvádět podle paragrafu 7 zákona o daních z příjmů jako ostatní provozovatelé samostatné činnosti. Uvedlo to Generální finanční ředitelství.

AirBnB z pohledu DPH

Pokud patříte mezi ty, kdo ubytování přes AirBnB či obdobné platformy poskytují, řídíte se stejnými pravidly jako všichni potenciální plátci daně z přidané hodnoty. Pokud váš obrat přesáhne za uplynulých dvanáct měsíců milion korun, musíte se k DPH registrovat, a plnit všechny povinnosti s DPH spojené (posílat daňová přiznání, kontrolní hlášení, odvádět daně).

"Osoba poskytující ubytovací služby prostřednictvím společnosti jako je například AirBnB, uskutečňuje ekonomickou činnost, proto je osobou povinnou k dani podle zákona o dani z přidané hodnoty," shrnuje mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

"Pokud poskytuje AirBnB elektronickou službu - například servisní poplatek za použití online platformy - pak musí její příjemci uhradit DPH z této služby v tuzemsku," dočtete se ještě na stránkách finanční správy.

Uplatnit můžete výhodnější paušály, nevyhnete se EET

Výdělky poskytovatelů ubytování podléhají dani z příjmů fyzických osob jako příjmy z jakékoli jiné samostatné činnosti. Daň sice odvádějí i majitelé bytů a domů, kteří je pronajímají klasickou cestou, ti ale mohou uplatnit jen třicetiprocentní výdajový paušál. Hostitelé spolupracující s AirBnB si ze základu daně odečtou více peněz a díky tomu ušetří.

Využít mohou paušály ve výši šedesáti procent, pokud mají živnostenský list, nebo čtyřicet procent, pokud živnostenské oprávnění nevlastní. Podávat samozřejmě musejí každoročně i daňová přiznání.

Ten, kdo zmíněné služby poskytuje, aby dosáhl zisku, a přijímá peníze v hotovosti nebo platební kartou, musí zároveň evidovat tržby v rámci EET.

Pokud poskytovatelé ubytování své povinnosti neplní, hrozí jim stejné sankce jako ostatním poplatníkům daní z příjmů či DPH.

AirBnB dobývá světové metropole

Služeb AirBnB využívá stále více turistů a zejména ve velkých metropolích ohrožují majitele hotelů a další klasické poskytovatele ubytování.

V Česku se prostřednictvím této platformy ubytovalo od září 2016 do září 2017 zhruba 908 tisíc hostů (z toho více než 800 tisíc v Praze), což je meziroční nárůst o 64 procent. Celkově si čeští hostitelé za tu dobu vydělali 1,7 miliardy korun. Pokud by tito lidé neplatili daně, stát by přicházel o desítky milionů korun ročně.

Nevíte si rady? Pomohu vám

Zdroj: Businessinfo.cz